Obul.net ile gündeme dair son haber ve blogları bir arada bulabileceğiniz bir yer Siteyi ingilizce içerikler ile kullanabilirsiniz bunun için Buraya tıklayn ve başlayın !

Haydarpaşa ve Sirkeci Garları’nda inşaat çalışması başlıyor! Garların yerine ne yapılacak?

1 ay önce 47

Turizm Bakanlığı’na kiralanan tarihi Haydarpaşa ve Sirkeci garlarında yapılacak inşaat çalışmalarına ilgili detayları Sözcü yazarı İsmail Saymaz bugünkü köşesinden duyurdu.

Turizm Bakanlığı’na kiralanan Haydarpaşa ve Sirkeci garlarında yapılacak inşaat çalışmalarına ilgili detayları Sözcü yazarı İsmail Saymaz bugünkü köşesinde yazdı.

İsmail Saymaz’ın köşesinde yer verdği bilgilere göre Haydarpaşa ve Sirkeci Gar sahaları sosyal ve kültürel tesisler yapılmak üzere Kültür ve Turizm, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlıkları ile TCDD arasında 12 Eylül 2023’te ön protokol imzalandı. Protokolle birlikte gar sahaları ve binalar Kültür ve Turizm Bakanlığı’na kiralandı.

Ön protokol kapsamında, yapılacak çalışmalar için danışman atandı ve danışma kurulu oluşturuldu. Garların sosyal ve kültürel tesis alanı olarak değerlendirilmesi için konsept proje çalışmasına başlandı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Kültür Varlıklar ve Müzeler Genel Müdürlüğü Uygulamalar Daire Başkanlığı tarafından TCDD Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü’ne gönderilen ‘Haydarpaşa ve Sirkeci Gar Sahası Hakkında’ başlıklı yazıya göre gar sahalarında sadece restorasyon ve restitüsyon yapılmayacak, yeni binalar inşa edilecek ve çevre düzenlemesine gidilecek.

İsmail Saymaz yazısında bu protokolde kritik olarak öne çıkan noktalara dikkat çekti.Saymaz yazısına şöyle devam etti:

 “Haydarpaşa ve Sirkeci garında nasıl bir yapılaşma olacak?
Ne türden binalar inşa edilecek?
Tarihi yapılar ve dokular korunabilecek mi?
İnşaat ihalelerini hangi şirketler alacak?
Yoksa ‘özel konsept projesi’ de Beşli Çete’ye mi verilecek?
Yarın ya da ileride bir gün Haydarpaşa ve Sirkeci, yeniden gar olarak kullanılmak istenirse bu binalar ne olacak?” 

İki kıtaya yayılmış sanat merkezi ve bianel olacakmış

“İddia o ki Haydarpaşa ve Sirkeci gar ve sahaları bienal ve sanat merkezine dönüşecek.

“Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nca Kadıköy Belediyesi’ne yazılan yazıda iki garın 1 numaralı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin 97/1. maddesinin ‘g’ bendi uyarınca özel proje alanı ilan edildiği belirtiliyor.

Yazıya göre Haydarpaşa ve Sirkeci’nin geleceği şöyle şekillenecek:

‘Haydarpaşa ve Sirkeci garının sanat merkezine dönüşmesiyle İstanbul’un dünya çapında sanat destinasyonuna dönüşeceği, iki kıtaya yayılmış bienal ve sanat merkezi oluşturulacağı, İstanbul Bienali’nin dünyanın en önemli bienalleri arasında yer alacağı, sanatın gücünü ve birleştirici etkisini vurgulayarak İstanbul’un kültürel zenginliğini attırması ve uluslararası tanıtımında büyük katkı sağlamasının hedeflendiği...’

Bu proje kapsamında Anadolu Yakası’nda müze, kütüphane, el sanatları atölyeleri kurulacak.”

İstanbul’da açılacak yeni AVM’ler belli oldu, bu ilçelere AVM geliyor!

Türk yatırımcılarının Dubai'ye ilgisi artıyor! Dubai niçin bu kadar çok tercih ediliyor? İşte nedenleri...

Antalya’da evler artık kısa dönemli kiralanamayacak!

Kaynak Bağlantı