Obul.net ile gündeme dair son haber ve blogları bir arada bulabileceğiniz bir yer Siteyi ingilizce içerikler ile kullanabilirsiniz bunun için Buraya tıklayn ve başlayın !

Pamukkale Giriş Ücreti 2022

2 ay önce 106

Pamukkale Giriş Ücreti 2023

Pamukkale, Türkiye’nin Denizli ilinde bulunan, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bir doğal ve tarihi güzelliktir. Beyaz travertenleri, termal kaynakları ve antik kenti ile dünyanın en popüler turistik destinasyonlarından biridir.

Pamukkale’ye giriş ücreti, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından belirlenir. 2023 yılı için Pamukkale giriş ücreti, yetişkinler için 700 TL, öğrenciler için 350 TL‘dir. 0-8 yaş arası çocuklar için giriş ücretsizdir.

Pamukkale giriş ücretine, Hierapolis Antik Kenti, Arkeoloji Müzesi ve Kleopatra Antik Havuzu ziyareti dahildir.

Pamukkale’ye Ücretsiz Giriş

Pamukkale’ye ücretsiz giriş imkanı sağlayan bazı durumlar vardır. Bunlar:

  • 0-8 yaş arası çocuklar
  • Müzekart sahipleri
  • Engelli vatandaşlar ve refakatçileri
  • Asker ve polisler
  • T.C. Devleti’nde görev yapan öğretmenler
  • T.C. Devleti’nde görev yapan sağlık çalışanları

Pamukkale’ye Giriş Saatleri

Pamukkale, yılın her günü ziyarete açıktır. Ziyaret saatleri, yaz ve kış aylarında farklılık gösterir.

Yaz dönemi (1 Nisan – 31 Ekim)

  • Sabah: 07:00 – 19:00
  • Akşam: 20:00 – 23:00

Kış dönemi (1 Kasım – 31 Mart)

  • Sabah: 08:00 – 17:00
  • Akşam: 18:00 – 22:00

Pamukkale’ye Nasıl Gidilir?

Pamukkale, Denizli ilinin merkez ilçesi olan Pamukkale’de yer almaktadır. Denizli’ye havayolu, karayolu veya demiryolu ile ulaşım mümkündür.

Havayolu ile ulaşım

Denizli Çardak Havalimanı, Pamukkale’ye yaklaşık 45 kilometre uzaklıktadır. Havalimanından Pamukkale’ye ulaşım için otobüs, taksi veya araç kiralama seçenekleri mevcuttur.

Karayolu ile ulaşım

Pamukkale, Ankara’ya 550 kilometre, İstanbul’a 750 kilometre ve İzmir’e 220 kilometre uzaklıktadır. Pamukkale’ye ulaşım için otobüs, taksi veya araç kiralama seçenekleri mevcuttur.

Demiryolu ile ulaşım

Denizli’ye giden tren seferleri, Ankara, İstanbul ve İzmir’den kalkmaktadır. Denizli Tren Garı, Pamukkale’ye yaklaşık 10 kilometre uzaklıktadır. Tren garından Pamukkale’ye ulaşım için otobüs, taksi veya araç kiralama seçenekleri mevcuttur.

Pamukkale’de Gezilecek Yerler

Pamukkale’de, travertenlerin yanı sıra, Hierapolis Antik Kenti, Arkeoloji Müzesi ve Kleopatra Antik Havuzu gibi görülmeye değer yerler bulunmaktadır.

Hierapolis Antik Kenti

Pamukkale’nin hemen yanında yer alan Hierapolis Antik Kenti, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır. Antik kent, II. Eumenes tarafından MÖ 2. yüzyılda kurulmuştur. Kentte, Apollon Tapınağı, Hamam-Bazilika, Latrina, Tiyatro, Plutonium, Su Kanalları ve Nymphaeumlar gibi birçok tarihi yapı bulunmaktadır.

[Image of Hierapolis Antik Kenti, Pamukkale]

Arkeoloji Müzesi

Pamukkale’de yer alan Arkeoloji Müzesi, Hierapolis Antik Kenti’nden çıkarılan eserlerin sergilendiği bir müzedir. Müzede, heykeller, mozaikler, freskler ve arkeolojik eserler bulunmaktadır.

[Image of Arkeoloji Müzesi, Pamukkale]

Kleopatra Antik Havuzu

Pamukkale’nin merkezinde yer alan Kleopatra Antik Havuzu, travertenlerin arasında yer alan bir termal havuzdur. Havuz, Roma İmparatorluğu döneminde inşa edilmiştir. Günümüzde, havuz halka açıktır ve ziyaretçiler tarafından termal suyun keyfini çıkarmak için kullanılmaktadır.

[Image of Kleopatra Antik Havuzu, Pamukkale]

**Pamukkale’de Yapılacak

Kaynak Bağlantı