Obul.net ile gündeme dair son haber ve blogları bir arada bulabileceğiniz bir yer Siteyi ingilizce içerikler ile kullanabilirsiniz bunun için Buraya tıklayn ve başlayın !

Sosyal medya gençlerin ruh sağlığı için 'büyük bir risk' oluşturabilir

1 yıl önce 70

Sosyal medyanın etkisine ilişkin "mevcut kanıtların önemli bir incelemesine" atıfta bulunan danışma belgesi, sosyal medyanın "çocukların ve ergenlerin ruh sağlığına ve esenliğine derin bir zarar verme riski taşıyabileceğine dair çok sayıda gösterge olduğunu" söylüyor. Pew Research'e göre, 13 ila 17 yaşları arasındaki ABD'li gençlerin %95 kadarının sosyal medya kullandığını, %19’unun ise "neredeyse sürekli" YouTube'da olduklarını söylediğini belirtiyor.

Tavsiyede, "Sosyal medyada günde 3 saatten fazla zaman geçiren çocuklar ve ergenler, depresyon ve kaygı belirtileri de dahil olmak üzere ruh sağlığı sorunları yaşama riskini iki katına çıkarıyor. Son zamanlarda yapılan bir anket, gençlerin sosyal medyada günde ortalama 3,5 saat geçirdiklerini gösterdiği için bu endişe verici.” deniyor.

Sosyal medya gençlerin ruh sağlığı için 'büyük bir risk' oluşturabilir

Danışmanlık, teknoloji şirketlerini çevrimiçi etkileşimlerin "istenmeyen olumsuz etkilerini azaltmak için acil önlem" almaya çağırıyor. Ayrıca yasa koyuculardan "tüm sosyal medya platformlarıyla etkileşime giren çocuklar ve ergenler için daha fazla güvenlik sağlamak için korumaları güçlendirmelerini" istiyor.

Bununla birlikte, bazı kanıtlar, sosyal medyanın gençler için net bir fayda sağlayabileceğini  de göstermektedir. Yakın tarihli bir Pew Research araştırmasına göre, çoğu genç sosyal medya aracılığıyla arkadaşlarına daha fazla bağlı olduklarını söylüyor. Çalışma, ABD'deki 13 ila 17 yaşındakilerin çoğunluğunun, sosyal medyanın kendilerine yaratıcılıklarını ifade etmeleri, destek bulmaları ve daha fazla kabul edilmiş hissetmeleri için bir alan sağladığını hissettiğini gösterdi.

Kaynak Bağlantı